Andy Murray deler sin preferanse når han diskuterer den beste spilleren i tennis

Å velge den beste spilleren i tennis er sjelden et upartisk valg, selv for noen som tidligere verdensener Andy Murray. Selv om han anerkjente den nåværende ledende spilleren i sporten, innrømmet Murray åpent at hans personlige preferanser påvirket hans mening.

«Jeg tror når alle er i form og friske, vil jeg si at Alcaraz er den beste spilleren. Men vi har alle våre skjevheter,» sa Murray under et intervju under Laver Cup. «Jeg elsker bare å se ham spille. Jeg synes han har en flott personlighet, flott karakter. Jeg elsker spillestilen hans. Han kan treffe hvert eneste skudd; han har et smil om munnen når han spiller, og jeg elsker å se Carlos, så jeg går for ham.»

Til tross for sin partiskhet stemmer Murrays valg av Carlos Alcaraz godt overens med den generelle stemningen i tennismiljøet. Spanjolens allsidige stil, som kombinerer eksplosivt baseline-spill med delikate nettferdigheter, gjør ham til en publikumsfavoritt i turneringer. Ofte med i høydepunktsklippene, kompletterer Alcaraz’ karismatiske tilstedeværelse hans imponerende merittliste, som inkluderer syv major-titler og åtte Masters 1000-trofeer.

I tillegg til sine prestasjoner har Alcaraz vunnet tennisfansens hengivenhet gjennom sin positive holdning på banen. I en nylig diskusjon under Laver Cup understreket spanjolen viktigheten av å nyte spillet, noe som fremhever hans beste prestasjoner.

Selv etter et kvartfinaletap sent på kvelden mot Ben Shelton i US Open, med kampen over klokken to om natten, viste Alcaraz ingen tegn til frustrasjon og ga New York-publikummet en varm avskjed med et smil.

Skader har imidlertid satt sine spor på herreturneringen, og toppspillere som Alcaraz og Jannik Sinner har vært ute i lengre perioder denne sesongen. Alcaraz mistet mer enn fire måneder på grunn av en håndleddsskade, noe som førte til at han måtte stå over French Open og Wimbledon. I mellomtiden har Sinner vært ute i over to måneder med en kneskade og har ikke konkurrert siden Wimbledon-finalen.

Murray tok hensyn til disse omstendighetene samtidig som han anerkjente prestasjonene til Sinner og Alexander Zverev.

«Jeg tror du må svare på det når alle er friske,» sa Murray. «Min mening er at Alcaraz er den beste spilleren, men på en hvilken som helst dag kan de gutta… vi har sett Sinner slå Alcaraz flere ganger også. Zverev har vunnet to Grand Slams i år. Han har hatt et utrolig år.»

Trioen Sinner, Zverev og Alcaraz har avsluttet de to siste sesongene på topp tre ATP-rangeringer. For øyeblikket innehar Sinner og Zverev de to øverste plassene, noe som styrker deres krav på å bli regnet som verdens beste spiller.

Sinner har hatt et fremragende år, med 44 seire av sine 47 kamper, inkludert fem strake Masters 1000-titler, og fullførte karrieren sin, etterfulgt av å forsvare Wimbledon-tittelen med suksess.

Blant aktive spillere kan Sinner skilte med flest seire mot Alcaraz. Selv om Alcaraz leder den totale innbyrdes oppgjøret 10-7, har Sinner vunnet de to siste oppgjørene, inkludert Wimbledon-finalen i fjor.

Zverev, på sin side, opplever sin beste sesong i karrieren, med to Grand Slam-titler. De siste fire årene har han jevnlig vært blant de beste spillerne, og oppnådd ofte over 50 seire per sesong. Til tross for dette har Zverev slitt mot topp-10-motstandere i år, og vunnet bare to av ti slike kamper, og har erkjent utfordringene både Sinner og Alcaraz har utgjort etter sin US Open-seier.

Selv om Sinners prestasjon kan sammenlignes med Alcaraz sin, gir personlighetsforskjeller noen ganger Alcaraz en fordel i offentlighetens oppfatning. Foreløpig gir Murrays uttalelser sterke gjenklang, da Alcaraz kombinerer eksepsjonelle ferdigheter med tiltalende karisma, noe som gjør ham til en sterk kandidat til tittelen ‘verdens beste spiller’, selv om rangeringene forteller en annen historie.