Alex de Minaurs bemerkelsesverdige triumf i Monte Carlo gjør Coco Gauffs tidligere trener imponert

«Mer enn noe annet finner jeg bare føttene mine på grus. Det har tatt meg en stund i karrieren min,» bemerket Alex de Minaur etter sin imponerende prestasjon i R16 i Monte Carlo, hvor han overvant Daniil Medvedev på bare 72 minutter. Denne oppvisningen av dyktighet var bare starten, da De Minaur fortsatte med å dominere Grigor Dimitrov med en sjelden dobbel bagel, og sikret en av sine mest overbevisende seire til dags dato. Coco Gauffs eks-trener Brad Gilbert delte sine tanker om De Minaurs enestående prestasjoner, og uttrykte ekte beundring for den australske spillerens dyktighet.

Verdens nummer 10, De Minaur, viste frem sin strategiske presisjon og nådeløse energi i kvartfinalen i Monte Carlo, og cruiset forbi Dimitrov uten mye motstand. Hans effektive backhand-lobb tidlig i andre sett signaliserte begynnelsen på det som skulle bli en grundig triumf. Ved å vinne 48 av de 63 poengene som ble spilt, etset De Minaur navnet sitt inn i historien som den første australieren siden John Alexander i 1979 som kom til semifinalen i denne prestisjetunge turneringen.

Gilbert berømmet De Minaur på sosiale medier, og la merke til hans effektive seier og Dimitrovs mangel på energi, og markerte det som muligens den første doble bagelen i Dimitrovs profesjonelle karriere.

Kampen mot Dimitrov var ikke forventet å bli lett, men De Minaur knuste raskt ethvert håp for bulgareren med en aggressiv start. Australieren, fersk fra seieren over Daniil Medvedev, beholdt sin skarphet og kraft fra grunnlinjen, og utsatte Dimitrov for et av sine mest ensidige nederlag på Court Rainier III.

Denne seieren sendte De Minaur ikke bare til semifinalen i en Masters 1000-turnering på grusbane, og markerte den første australieren som gjorde det siden Lleyton Hewitt i 2007, men fremhevet også hans 20. Videre markerte dette den første doble bagelen i en ATP-kvartfinale eller utover siden Roger Federers seier over Mischa Zverev i 2013.

«Det handler om å åpne opp banen» – Alex de Minaur om forbedringer i sitt grusbanespill

På mindre enn 45 minutter med spilling mot Dimitrov oppnådde Alex de Minaur noe enestående i ATP Masters 1000-historien – en dobbel bagel i en kvartfinale eller senere runde. Han viste dominans og presisjon, plasserte 86 prosent av rallyballene sine utenfor servelinjen og utmanøvrerte Dimitrov betydelig. Med bare åtte utvungne feil tillot De Minaur aldri motstanderen å finne en rytme. Da han reflekterte over reisen sin på grus, delte han at hans økende forståelse av hvordan man effektivt spiller på overflaten har vært nøkkelen til hans nylige suksess.

Ser vi fremover, skal De Minaur møte verdens nummer 16 Lorenzo Musetti i Monte Carlo. Med deres innbyrdes rekord uavgjort på 1-1, forventes en utfordrende kamp. Til tross for Musettis kjente dyktighet på grus, gir De Minaurs nylige prestasjoner og strategiske spill ham en formidabel sjanse til å gå videre til finalen.